Etkinliklerimiz

05KasımŞehirlerimizi Tanıyalım - Süleymaniye Turu

Süleymaniye - Zeyrek Turu

Sabah 09.00'da Büyük Kulüp önünden hareket edilecek olup, 17.00'de tur sonu ve otobüsün Zeyrekhane önünden hareketi ile kulübe dönüş sağlanacaktır.

Fatoş Yalman'la yürüyoruz. Süleymaniye - Zeyrek Turumuz 5 Kasım 2017 Pazar günü gerçekleşecek. 

Turumuz Mimar Sinan'ın çıraklık dönemi eseri ŞEHZADE CAMİ ziyareti ile başlıyor. Şehzadebaşı semtinden yürüyerek yolumuzun üzerindeki KALENDERHANE CAMİ'sini (12'nci yüzyıldan kalan Tanrı'nın annesi Meryem Kilisesi) ziyaret ediyoruz. Külliyesinde 4 medresenin bulunduğu ilk 4 medresenin bulunduğu ilk 4 minareli cami olan, dünyaca ünlü SÜLEYMANİYE CAMİ'sini ve KÜLLİYE'sini geziyor, kütüphanenin altında çay molası veriyoruz. Turumuz VEFA semtinin sokaklarında devam ederken VEFA KİLİSE CAMİ ve meşhur Vefa Bozacı'sını da ziyaret ediyoruz. 

900 metrelik Valens Su Kemeri, bugünkü adıyla Bozdoğan Kemeri'ni takip ederek Gazanferağa Medresesi'nin yanından İtfaiye Meydanı'na yani Kadınlar Pazarına ulaşıyoruz. Günümüzde Siirt'in meşhur "Büryan'ının" sunulduğu lokantalar ve çeşitli baharat, peynir ve sakatat  dükkanlarının bulunduğu meydanda öğle yemeği için ara veriyoruz.

Yemekten sonra Unesco'nun korumasu altında olan Zeyrek'i ziyaret ediyoruz. Zeyrek Cami'sini (Pantocrator Kilisesi) ziyaret ediyor, Eski İmaret Cami'sine doğru devam ediyoruz. Haliç'in tepeden en güzel manzaralarından birine sahip olan Zeyrekhane'de Bizans ve eski İstanbul'un havasını içimize sindirdikten sonra turumuzu tamamlıyoruz.

Yürüyüş turu olduğu için rahat ayakkabılar ve kadın katılımcılar için cami ziyaretinde kullanılmak üzere yanlarında eşarp getirmeleri önerilir. Toplam parkur yaklaşık 9km. civarındadır. 

Tur Katılım Bedeli : 100 TL 

Tura Dahil Olan Hizmetlerimiz : Otobüs ile Büyük Kulüp önünden hareket, gezi bitiminde Kulübe geri bırakılma ve rehberlik hizmeti.

*Tur ücretinden elde edilen gelirin tamamı, ihtiyaç sahibi çocuklara bursa vermek amacıyla kullanılacaktır.

DİĞER ETKİNLİKLER
05Kasım
GEÇMİŞ Şehirlerimizi Tanıyalım - Süleymaniye Turu
DİĞER ETKİNLİKLER
17Haziran
GEÇMİŞ Şehirlerimizi Tanıyalım - Süleymaniye Turu