Hülya Yüksel

Hülya Yüksel

Hülya Yüksel 290 165 Büyük Kulüp

RÖPORTAJLAR

Hülya Yüksel Ekim Dergisi Özgeçmiş ve Bağ Yazısı

Merhaba

Erkek kardeşim Atilla Yüksel”in isteği üzerine üyesi olduğumuz Kulübümüzün mensubu olmanın özel bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.
Anne tarafından 5.kuşak İstanbullu,  baba tarafından da Kafkasya’dan gelmiş bir ailenin kızıyım.

Matematik Yüksek Mühendisiyim.  İstanbul Teknik Üniversitesinden sonra Amerika’da Maryland üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri okudum. Takiben Insead’da iş yönetimi programına katıldım.  Çalışma hayatına Amerika’da genç bir yazılım mühendisi olarak başladım. 30 yıllık iş hayatımda kariyerimi belirleyen 2 önemli karar vardır. Birincisi telekomünikasyon alanında devam etmeye karar vermem. İkincisi ise teknik alanın dışında devam etmemdir. Başta ABD olmak üzere Avrupa’da birçok ülkede, Azerbeycan’da, İran’da farklı pozisyonlarda görev aldığım yıllar içinde kariyerimde düzenli bir ilerleme kaydettim. Genç bir yazılım mühendisi olarak başladığım kariyerimi uluslararası bir şirketin Genel Müdürü olarak sonlandırmaktan onur duyduğumu belirteyim. Çünkü telekomünikasyon ve enerji sektörleri 90’lı yıllarda ne yazık ki erkek egemenliğinin olduğu ve kadınların tercih etmediği sektörlerdi.

Bugün ise 2.baharımı çok farklı bir alanda yaşıyorum.  Yıllarca profesyonel yönetici olarak uluslararası firmalarda çalışınca insanın beyni de bedeni de yoruluyor ve farklı arayışlar başlıyor. Uluslararası resim yarışması ve sergisi davetine katılmak için gittiğim Kapadokya’dan kısa bir süre sonra üzüm bağı sahibi olarak döneceğimizi söyleseler güler geçerdim. Bölgenin yerel üzümlerinden Dimrit,  Emir, Parmak ve İsmailoğulları gibi üzümleri yetiştirmeyi ve asırlarca öncesine dayanan usuller ile şarap yapmayı öğreniyorum.  Bu sene 2.senemiz ve ilk gerçek bağbozumunu Eylül ayının başında Kapadokya Avanosta yaptık. 1.5ton kırmızı Dimrit üzümünü şarap yapmak üzere butik bir şaraphaneye verdik. Diğer üzümleri de bölge halkından dostlarımıza dağıttık. Hasat miktarımız bağın büyüklüğü ile ters orantılı ama bağı alırken 100 yıldan eski olduğu ve her çubuğun üzüm vermeyeceğini bilmeyecek kadar cahildik. Geçen 2 yıl içinde 30 yıllık iş hayatımdan daha çok zorlandığımı belirtmeliyim.  Dıbışkınlarını almak, göz açmak, guzuum gibi ilkönce yöresel şiveleri anlamak sonra bağ budamak,  gübrelemek, ilaçlamak, yeni çubuk dikmek, tarım aletlerini tanımak kimi zaman korkutan ama çoğunlukla sonucu görünce mutluluk veren bir serüvendi. Bölge halkının Kırmızı Saçlı Kadın adını taktıklarını yeni öğrendim.  Onlar benden,  ben onlardan çok şey öğreniyorum. Çıktığımız yolun uzun olduğunu, bağcılık yapmanın şarap üretmenin artık bizim için sadece hobi olarak kalmayacağını kendini tanıyan biri olarak farkındayım. Bu serüvende ailemin desteğini göz ardı etmemeliyim. Kulübümüzün üyesi olan erkek kardeşim Atilla Yüksel ve gelinimiz Marina Yüksel işlerinden fırsat buldukça desteğim olmaya devam ediyorlar.

 

Bölge bağcılıkta  olduğu gibi turizmde de ciddi sıkıntılar yaşıyor. Eylül ayı sonunda İTÜ dönem mezunu arkadaşlarım için bölgeye küçük bir gezi düzenledim. Akmasa da damlar mantığı ile yapılan tüm çabaların güzel sonuçlar verdiğini ömrü boyunca görmüş biri olarak bölgede okuyan pırıl pırıl ihtiyaç sahibi çocuklara destek vermemiz gerektiğinin bilincindeyim. Bu yıl sömestr tatilinde pilot olarak seçtiğimiz Topaklı köyü ilkokulu öğrencilerine istanbul’da ki dostlarımın ördüğü atkılari ve aldığımız çizmeleri götürdüğümde çocukların yüzlerinde ki ifadeyi ömrüm boyunca unutmayacağım. Bütün bu çalışmaların sonunda artık bizimde aile olarak Anadolu’da bir köyumüz olduğunu biliyoruz.

Aynı zamanda Moda Deniz Kulübü üyesiyim ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği 2.başkanıyım. Yeni Sevdam bağcılık yanında Porselen tabak boyuyorum. Gençliğin getirdiği sorumluluklar,  hırslar ve beklentileri geride bırakıp 2.hayatı yaşayan bir birey olarak Kulübümüzün profesyonel bir yaklaşım sergileyerek seçilen yeni yönetime başarılar diliyorum.
Beni, Üye Faaliyetleri ve Etkinlikleri komisyonuna uygun buldukları için başkanımız yönetim  kurulu üyeleri ve genel sekreterimiz Erkan Ülker’e teşekkür ederim.
Kocaman ailenin tüm bireylerine sevgi ve saygılarımla.

Hülya Yüksel

Close Cart
Back to top